Přihlášení

Košík

Obklady a Dlažby » Vlastnosti obkladových prvků

Při nákupu 15m2 dlažby nebo obkladů z kategorie Dlažba Vám zašleme Lepidlo BFK 03 ZDARMA!!!

Vlastnosti obkladových prvků

VLASTNOSTI KERAMICKÝCH OBKLADOVÝCH A DEKORAČNÍCH PRVKŮ

Odolnost vůči teplotě a vlhkosti - Obkladové prvky musí být odolné vůči prudkým změnám teploty (tepelný šok), teplotám pod nulou (mrazuvzdornost) a změnu rozměrů vlivem vlhka. V opačném případě by ve střepu a glazuře mohlo dojít k pružení, které by následně vedlo až k prasknutí nebo poškození povrchu, odpadnutí obkladu či jeho zničení. Prasklina, to je vada někdy zjevná, čili viditelná a nebo někdy skrytá, čili se objeví až po nějaké době od pokládky. Ve druhém případě příčinou může být vada obkladů, jenž nejsou odolné na praskliny nebo chyby během pokládky, např. nesprávná nebo příliš silná vrstva hmoty nebo lepidla. Pouze mrazuvzdorné obkladové prvky se hodí do venkovního prostředí.

Pevnost v ohybu - Tento parametr vyjadřuje při jakém maximálním namáhání se obkladový prvek zlomí. Je velice důležitý zejména u dlažeb, jenž jsou během užívání vystaveny velké zátěži, ale i u obkladů, které mohou být vystaveny poškození během dopravy a pokládky a na stěně pnutí vyvolaném, pohybem stěn budovy.

Povrchové vlastnosti - Jsou to odolnost vůči poškrábání a opotřebení. Mechanicky odolná musí být především dlažba. Tvrdost - čili odolnost vůči mechanickému opotřebování, se stanovuje podle Mohsovy stupnice. Otěruvzdornost určuje jak obkladový prvek odolává za daných podmínek abrazivnímu účinku brusné směsi.

Stupeň otěruvzdornosti:

Dlaždice se stupněm PEI 0 (100 otáček) nejsou vhodné na podlahy.

Dlaždice se stupněm PEI 1 (150 otáček) jsou určeny pro podlahy, po kterých se chodí v měkké obuvi nebo na boso. Jsou vhodné na použití v obytných místnostech, např. v koupelnách, ložnicích bez přímého venkovního vchodu.

Dlaždice se stupněm PEI 2 (600 otáček) jsou určeny pro podlahy, po kterých se chodí v měkké obuvi. Jsou vhodné na použití v obytných místnostech, např. v obývacích pokojích, s výjimkou kuchyní, vchodových prostorech a ostatních místností s podlahou vystavenou velkému zatížení. Nedoporučují se na podlahy, po kterých se chodí v atypické obuvi (s kovovými hroty nebo s podrážkou).
Dlaždice se stupněm PEI 3 (750, 1 500 otáček) jsou určeny pro málo zatížené podlahy, po kterých se chodí v měkké obuvi. Jsou vhodné na použití v obytných místnostech, např. koupelnách, kuchyních, ložnicích. Nedoporučují se na podlahy, po kterých se chodí v atypické obuvi (s kovovými hroty nebo s podrážkou).

Dlaždice se stupněm PEI 4 (2 100, 6 000, 12 000 otáček) jsou určeny pro středně zatížené podlahy, ve všech obytných místnostech, např. kuchyních, chodbách, předsíních a v místnostech veřejných budov s výjimkou prostorů s extrémním provozem.

Dlaždice se stupněm PEI 5 (nad 12 000 otáček). Po provedení zkoušek otěruvzdornosti se měří odolnost proti skvrnám v souladu s normou EN ISO 10545-14. Tyto dlaždice jsou určeny pro vysoce zatížené podlahy, kde se unáší částice obrušujícího materiálu. Jsou vhodné na použití ve velice extremních podmínkách např. veřejná místa, obchody, chodby, hotelové sály.

Odolnost vůči chemickým faktorům - Jedná se hlavně o běžně v domácnosti používané chemické prostředky - mycí, prací, čistící, sůl, dále potraviny (káva, šťáva, víno), které mohou zanechat skvrny. Obkladové prvky odolné vůči chemickým faktorům nemohou jejich vlivem změnit lesk ani barvu a skvrny musí být snadno odstranitelné vodou a běžnými prostředky.

Bezpečnostní vlastnosti - Hlavní z nich je protiskluznost, velice důležitá pro dlažbu jak v obytných, veřejných, tak i průmyslových prostorách a venkovní dlažbu. Hodnoty protiskluznosti se určují na stupnici R9 až R11 – čím vyšší tím lepší protiskluzné vlastnosti dlažby.

Rektifikace - Jedná se mechanicky zpracované okraje obkladových prvků, které jsou zabroušeny na míru, obvykle s přesností až +- 0,2 mm. Rektifikované obkladové prvky lze pak pokládat s menšími spárami (cca min. 1 mm).

+420 723 321 029
Volejte 8:00 - 17:00 hodin

Paradyz Opoczno Cersanit Rako Marazzi Baldocer

Levneobklady.eu | Kontaktní formulář | Zajímavé odkazy | Tvorba internetových obchodů

Obklady a Dlažby  |  E-shop  |  Obchodní podmínky  |  Doprava  |  Kontakt  |  Blog